- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Bopp Tape Slitting Rewinding Machine
Bopp Tape Slitting Rewinding Machine
Mini Bopp Tape Slitter Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 300 m/min |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 10 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Brand | rs |
| Material | ms |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: bopp
- Delivery Time: 15din
- Packaging Details: 2%
Mini Bopp Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 300 m/min |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Brand | rs |
| Usage/Application | slitting machine |
| Material | ms |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
BOPP Cello Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1000 mm |
| Coating speed | 50 m/min |
| Power load | 25 kW |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 20 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max roll dia | 800 mm |
| Heating type | Electric |
| Automation | Manual line |
| Material | Mild Steel |
| Brand | rs |
| Country of Origin | Made in India |
Small Cello Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1300 mm |
| Coating speed | 100 m/min |
| Power load | 7.5ku |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 30 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Brand | rs |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
In line with clients diverse requirements we are involved in providing an optimum quality range of Small Cello Tape Making Machine
BOPP Tapes Making Machine 4 SHAFT
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1000 mm |
| Coating speed | 50 m/min |
| Power load | 25 kW |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Machine Material | Mild Steel |
| Max roll dia | 800 mm |
| Heating type | Electric |
| Automation | Manual line |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 |
| Phase | 3 |
Pvc Tape Slitter Machine
Minimum Order Quantity: 8 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 500 mm |
| Capacity | 80 box/day |
| Slitting speed | 80 m/min |
| Power load | 3 kW |
| Production Capacity(Ton) | 1 Ton |
| Min slit width | 12 mm |
| Core id | 76 mm |
| Max roll dia | 600 mm |
| Blade | rscm |
| Body Material | ms |
| Motor Power | 1 hp |
| Phase | Single phase |
| Power Consumption | Single phase |
| Power Source | 1hp |
Additional Information:
- Item Code: 8448
- Delivery Time: 14 din
- Packaging Details: 10%
Mini Bopp Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 300mm |
| Coating speed | 100 m/min |
| Slitting Speed | 150 m/min |
| Power load | 1kw |
| Max roll dia | 300 |
| Heating type | Electric |
| Min slit width | 12 mm |
| Automation | Manual line |
| Size Of Machine | 288 mm |
| Type | Semi -Automatic |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 15 box
- Delivery Time: 2 weeks
Jumbo Bopp Core Add And Remove Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Production Capacity(Ton) | 1 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 40 Box |
| Machine Type | Manual |
| Power Consumption | 6hp |
| Brand | rscm |
| Model Number/Name | rscm100 |
| Working Width | 1200kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 45DAY
- Packaging Details: 2%
Adhesive Bopp Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 60 Box/Hr |
| Production Capacity(Ton) | 1 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 40 Box |
| Machine Type | Manual |
| Power Consumption | 6hp |
| Material | Mild Steel |
| Brand | rscm |
| Model Number/Name | rscm95 |
| Working Width | 1200kg |
| Voltage | 420 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 45DAY
- Packaging Details: 2%
Self Adhesive Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity(Box/Day) | 60 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Consumption | 6hp |
| Brand | rscm |
| Model Number/Name | rscm150 |
| Working Width | 1200kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: bopp tape
- Delivery Time: 45din
- Packaging Details: 2%
Bopp Self Adhesive Tape Machine With Automatic Paper Core Loading Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 40 Box/Hr |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Usage/Application | BOPP Self Adhesive Tap |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Machine Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Warranty | 12 m |
Semi-Automatic Mini Cello Tape Slitting Rewinding With Manual Paper Core Cutter Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max roll width | 1000 mm |
| Power load | 10 kW |
| Max roll dia | 800 mm |
| Min slit width | 18 mm |
| Core id | 25 mm |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Power Consumption | 2hp |
| Material | Bopp Coated Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity | 100 m/min |
| Slitting speed | 150 m/min |
1315 Jumbo BOPP Tape Slitter With Manual Paper Core Cutter Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1300 mm |
| Slitting speed | 150 m/min |
| Power load | 7.5 kW |
| Max roll dia | 800 mm |
| Min slit width | 12 mm |
| Core id | 76 mm |
| Size Of Machine | 1315 |
| Type | semi Automatc |
| Web Width | 1350 |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 45-50 box
- Delivery Time: 20 days
Bopp Self Adhesive Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1300 mm |
| Production Capacity(Meter/Min) | 300 MPM |
| Coating speed | 100 m/min |
| Power load | 25 kW |
| Material | Mild Steel |
| Max roll dia | 800 mm |
| Heating type | Electric |
| Voltage | 420 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Cello Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 300 m/min |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Brand | rs |
| Material | ms |
| Country of Origin | Made in India |
Masking Tape Winder Rewinder Attached Slicer
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Manual |
| Material | Polypropylene |
| Power | 3 |
| Voltage | 240 |
| Phase | 3 |
| Power Source | AC |
High Cantilever Slitting Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Web Width | 600 mm |
| Production Capacity | 100 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Machine Speed | 150 mpm |
| Material Type | Plastic Film |
| Material | Mild Steel |
| Core ID | 76 mm |
| Unwind Dia | 600 mm |
| Rewind Dia | 300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 |
| Country of Origin | Made in India |
Slitting Rewinding Machine
| Production Capacity | 300 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 200 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
With our in-depth knowledge of this domain, we are actively engaged in offering an excellent quality assortment of Drum Type Slitting Rewinding Machine. It can make economical & yet to accurate Duplex centre shaft slitting and rewinding machine which can full fill customer need at low cost and compare the machine with markets other supplier.
Features of Drum Type Slitting Rewinding Machine:-
Heavy duty side plate to ensure vibration free running at high speed.
Drum Rollers with hard Chrome Plated.
High efficiency blower & designed Blower pipe to collect the trim.
Mechanical clutch system.
All drive through gears for main drum NIP Roller and DC Drive.
Auto web aligner.
Masking Tape Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Web Width | 800 mm |
| Machine Speed | 150 mpm |
| Material Type | Plastic Film |
| Min Slit Width | 15 mm |
| Core ID | 76 mm |
| Rewind Type | Center |
Transparent BOPP Self Adhesive Tape Slitter With Manual Paper Core Cutter Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Size Of Machine | 1315 mm |
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Type | Semi- automatic |
| Web Width | 1200 kg approx |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 45-50 box
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: 2%
Mini Bopp Cello Tape Slitter Machine 288mm Working
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Size Of Machine | 288 mm |
| Type | Semi - Automatic |
| Web Width | 300 kg |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 15-18 box
- Delivery Time: 2 weeks
Bopp Tape Slitting Rewinding Machine
| Slitting Speed | 300 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Type | Bopp Tape Slitting Rewinding Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufactuer of bopp printing machine.
this machine is very suitable and user friendly.
its make tape of 1/2 inches to 4 inch as well.
5.0 hp motor with single phase , single drive system is given.
also 4 blade manual paper core cutter is included in machine final price.
BRAND : RS TECHNOLOGY
MAKE IN INDIA.
Printed Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Doctor Tape Slitter Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Production Capacity | 100 m/min |
| Capacity | 50 box/day |
| Production Capacity(Ton) | 1 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 1 |
| Voltage | 420 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 box
- Delivery Time: One week
Pvc Tape Slicer Machine
Product Brochure
| Automation Grade | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 W |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | AC |
38 id .
1 die set free
full fabrication
single phase
Masking Tape Log Roll Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 15 Piece
Product Brochure
| Web Width | 1600 mm |
| Capacity | 50 box/day |
| Machine Speed | 300 mpm |
| Material Type | Paper, Plastic Film |
| Blade | rscm |
| Motor Power | 1 hp |
| Phase | Single phase |
| Power Consumption | single phase |
| Power Source | 5 hp |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: 10%
PVC Electric Tape Slicer Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Type | Semi automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power | Single |
| Material | MS |
| Maximum Width | 500 mm |
| Phase | 3 |
| Size | 1250 |
| Weight | 1800 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
Doctor Tape Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity | upto 50 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 |
| Country of Origin | Made in India |
BOPP Self Adhesive Tape Coating Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Packaging Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Machine | Tea Cup Making Machine |
| Production Capacity(Ton) | 6 Ton |
| Machine Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |