- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Slicer Machine
Slicer Machine
Leading Manufacturer of mini bopp tape making machine, pvc insulation electric wire tape slicer machine, automatic pvc insulation electric tape slicer machine, automatic bopp tape cutting machine and mini bopp tape cutting machine from Ahmedabad.
Mini Bopp Tape Making Machine
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Max roll width | 1000 mm |
| Capacity | 20 Box/Day |
| Coating speed | 50 m/min |
| Power load | 25 kW |
| Production Capacity(Ton) | 1 Ton |
| Max roll dia | 800 mm |
| Heating type | Electric |
| Automation | Manual line |
| Usage/Application | Tap Cutting |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pvc Insulation Electric Wire Tape Slicer Machine
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Manual |
| Power | Single Phase |
| Material | pvc |
| Voltage | 1 |
| Size | 1250 mm |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Pvc Insulation Electric Tape Slicer Machine
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
In line with clients diverse requirements we are involved in providing an optimum quality range of automatic pvc insulation electric tape slicer machine
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic BOPP Tape Cutting Machine
Product Price: Rs 7,60,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mini BOPP Tape Cutting Machine
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Size Of Machine | 288 mm |
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Type | Semi - Automatic |
| Web Width | 300 kg |
| Material | Bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 12-15 Box per day
- Delivery Time: 2 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback