- Home
- »
- Products & Services
- »
- Lamination Machine
Lamination Machine
Our range of products include foam tape coating machine, solventless lamination machine, solvent based lamination machine, adhesive lamination machine and lamination machines.
Foam Tape Coating Machine
Product Price: Rs 17,10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Tape Type | BOPP Tape |
| Max Coating Width | 1300 mm |
| Adhesive Type | Water Based |
| Coating Method | Gravure |
| Line Speed | 50–100 m/min |
| Material | ms |
| Drying System | IR |
| Brand | rs |
| Phase | 3 |
| Capacity(Ton/Day) | 3 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solventless Lamination Machine
Product Price: Rs 52,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Laminating Speed | 350 meter/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Rollers | 1 |
| Laminating Film | Politer |
Additional Information:
- Delivery Time: 60
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvent Based Lamination Machine
Product Price: Rs 12,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Laminating Speed | 100 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Rollers | 1 |
| Laminating Film | Golden |
| Warranty | 18 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Adhesive Lamination Machine
Product Price: Rs 45,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
R S Converting Machinery Center type Slitting Rewinding Machine is a multipurpose Slitter Rewinder for slitting all types of Materials. Different types of Plastic & Paper Materials are used for different type of applications like PVC, LDPE, HDPE, BOPP Film, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lamination Machines
Product Price: Rs 18,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Laminating Film | Politer |
Additional Information:
- Delivery Time: 60
Yes! I am InterestedRequest A Callback