- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Slitting Machine
Slitting Machine
Cello Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 300mm |
| Coating speed | 50 m/min |
| Power load | 2hp |
| Production Capacity(Ton) | 6 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 30 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max roll dia | 800 mm |
| Heating type | Electric |
| Automation | Manual line |
| Material | Mild Steel |
| Brand | rs |
| Country of Origin | Made in India |
Hm Paper Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Capability | Yes |
| Automation Level | Manual |
| Design Type | Shaft Type |
| Machine Speed | 100 mpm |
| Roll Width | 600 mm |
| Capacity | 1 ton/day |
| Brand | Rajshree |
| Power Type | AC/DC |
| Material Type | Paper |
| Machine Type | Rewinding |
| 55kg | 60kg |
Bopp Tape Slitter Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Brand | RS |
| Slitting Speed | 150 m/min |
| Usage/Application | Rewinding |
| Material | MS |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Jumbo BOPP Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 2 Ton |
| Brand | RS |
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Pvc Tape Slicer Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity(Box/Day) | 80 Box |
| Machine Type | Manual |
| Power Consumption | 1hp |
| Brand | rscm |
| Model Number/Name | rscm100 |
| Working Width | 180kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: pvc tape
- Delivery Time: 7din
- Packaging Details: 2%
Mini Bopp Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Production Capacity | as per client request |
| Usage/Application | all application |
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
Center Drum Type Slitting Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 unit
Product Brochure
| Color | 8 Color |
| Max. Web Width | 100 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | R S CONVERTING MACHINE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 wwek
BOPP Film Slitting Rewinder Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max roll width | 1000 mm |
| Power load | 7.5 kW |
| Max roll dia | 800 mm |
| Min slit width | 36 mm |
| Core id | 76 mm |
| Production Capacity(Meter/Min) | 300 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity | 300 m/min |
| Slitting speed | 150 m/min |
Automatic BOPP Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max roll width | 1600 mm |
| Power load | 7.5 kW |
| Max roll dia | 1600 |
| Min slit width | 12 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Slitting Speed | 300 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Type | Automatic BOPP Tape Slitting Machine |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Mini bopp tape slitter machine 288mm working principle with 10 kg of raw material bopp tape 38 to 50 micron is very easily slit by this given
'RS TECHNOLOGY' Machine brand is well known brand. N
Adhesive Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 7 Piece
Product Brochure
| Brand | RSCM |
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Size Of Machine | 1315 mm |
| Type | semi automatic |
| Usage/Application | Tape Slitting |
| Web Width | 1350 |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
In line with clients diverse requirements we are involved in providing an optimum quality range of Bopp Self Adhesive Tape Slitting Machine
Additional Information:
- Production Capacity: 45-50 box
- Delivery Time: 15 days
Paper Slitter Rewinder Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 5 ton/day |
| Material | MS |
| Brand | RS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 50-100 meters/min |
| Output Paper Width | 500-1000 mm |
Cantilever Differential Slitter Rewinder
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity | 100 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | AC |
| Voltage | 240 |
| Country of Origin | Made in India |
Thermal Paper Roll Slitting And Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity | 100 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | AC |
| Voltage | 420 |
| Country of Origin | Made in India |
Paper Slitting Machines
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | upto 5 m/min |
| Type of Machine | Paper Roll Making Machine |
| Machine Capacity | 0-10 ton/day |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Speed | 0-50 meters/min |
| Output Paper Width | 0-500 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Cantilever Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Automation Grade | Automatic |
| Fabric | Cotton |
| Capacity | upto 5 m/min |
| Brand | RS |
| Material | SS |
| Phase | 3 |
Atm Thermal Slitting Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Power Consumption | 2hp |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: paper
- Delivery Time: 35din
- Packaging Details: 2%
300mm Mini BOPP Tape Slitting Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Size Of Machine | 288 mm |
| Type | Semi-Automatic |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 15 box
- Delivery Time: 2 weeks
Mini BOPP Tape Slitter Machine
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Size Of Machine | 288 mm |
| Type | Semi-Automatic |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 12 box
- Delivery Time: 2 weeks
Slitter Rewinder Machine
Product Brochure
| Production Capacity | 100 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 3ph |
| Motor Power | 5hp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 45
- Packaging Details: 2%
4 Shaft Mini BOPP Tape Slitter &Amp; Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
1315 Mm Jumbo Bopp Tape Slitter Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Brand | RS |
| Slitting Speed | 150 m/min |
| Material | MS |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Non Woven Fabric Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Consumption | 420 |
| Power | 3ph |
| Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
We’re gaining more and more customers every day, and we’re doing our best to assist them and meet their needs. By applying this approach we are trying to impact the lives of the community.
We started as the sole proprietorship in the year 2015 and today we have a strong foothold in the market. From BOPP tape making machines to BOPP tape coating and slitting machines to Cello tape making machines and others, we are well-known manufacturers of diverse machines. Accurate Engineers deals in the manufacturing of Printing Machines, Slitter Rewinding Machines, and Rewinding Machines as well.
Additional Information:
- Item Code: 8445
- Delivery Time: 45
Doctoring Inspection With Mrp Printing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 300 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Source | 2hp |
| Voltage | 420 |
| Motor Power | 2hp |
| Type | bopp ld |
| Rewind Diameter | 500mm |
| Power Required | 420 |
We’re gaining more and more customers every day, and we’re doing our best to assist them and meet their needs. By applying this approach we are trying to impact the lives of the community.
We started as the sole proprietorship in the year 2015 and today we have a strong foothold in the market. From BOPP tape making machines to BOPP tape coating and slitting machines to Cello tape making machines and others, we are well-known manufacturers of diverse machines. Accurate Engineers deals in the manufacturing of Printing Machines, Slitter Rewinding Machines, and Rewinding Machines as well.
Additional Information:
- Delivery Time: 45day
Center Drum Type Slitting Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 100 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 100 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | AC |
| Voltage | 240 |
| Country of Origin | Made in India |
Bopp Tape Paper Core Cutting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Production Capacity(Ton) | 2 Ton |
| Brand | RS |
| Type | Core Cutting |
| Usage/Application | Core Cutting |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Doctoring Rewinding Machine
| Production Capacity | 200 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 200 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Rs Technology is well known brand in this shinario , doctoring rewinding machine is very usefull to print MRP- Batch Coding Machine.
Working : 300-500 MM is usefull.
Insulation Tape Slicer Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Size | 1200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
Automatic Paper Core Loader Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Stretch Film Slitter Rewinding Machine
Product Brochure
| Production Capacity | 300 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 500 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Non Woven Fabric Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Material | Mild Steel |
| Type of Machine | Napkin Making Machine |
| Country of Origin | Made in India |
A Surface Winding Slitting Machine is used in industries to slit and rewind materials like paper, film, foil, and laminates. It ensures precise cutting and smooth winding for efficient processing.
Additional Information:
- Delivery Time: 45day
- Packaging Details: 20%
Butter Paper Rewinder Machine
Product Brochure
| Capacity | 5 ton/day |
| Material | MS |
| Brand | RSCM |