- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Rewinding Machine
Rewinding Machine
Aluminium Foil Roll Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max Sheet Width | 200 mm |
| Production Capacity(Roll/Day) | 200 Rolls/Day |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | RS |
| Job Thickness | 1 mm |
300mm Mini Automatic Cello Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1000 mm |
| Coating speed | 50 m/min |
| Power load | 25 kW |
| Capacity(Box/Day) | 10 Box |
| Max roll dia | 800 mm |
| Heating type | Electric |
| Automation | Manual line |
| Power Consumption | Single Phase |
| Brand | R.S.Converting Machinery |
| Working Width | 288 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 12 box
- Delivery Time: 2 weeks
Semi Automatic Bopp Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity(Box/Day) | 50 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Consumption | 6hp |
| Size Of Machine | 1315 MM |
| Brand | rscm |
| Model Number/Name | rscm100 |
| Working Width | 1200kg |
| Web Width | 1200 kg aaprox |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 45-50 box
- Delivery Time: 2 weeks
- Packaging Details: 2%
Bopp Tape Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 150 m/min |
| Brand | 300kg |
| Size Of Machine | 300 |
| Power Consumption | 1hp |
| Usage/Application | bopp tape |
| Web Width | 300 |
| Material | ms |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 15din
- Packaging Details: 3%
Cello Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Capacity(Box/Day) | 10 Box |
| Machine Type | Manual |
| Brand | 300KG |
| Size Of Machine | 300MM |
| Power Consumption | 1HP |
| Type | TAPE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: bopp tape
- Delivery Time: 15DIE
- Packaging Details: 2%
BOPP Jumbo Roll Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 150 m/min |
| Material | MS |
| Phase | 3 |
| Voltage | 420 |
| Country of Origin | Made in India |
Bopp Adhesive Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Machine Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420 |
| Phase | 3 |
| Warranty | 12 m |
Adhesive Tape Making Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Machine Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Cantilever Slitter Rewinder Machine
Product Brochure
| Production Capacity | 700 m/min |
| Production Capacity(Meter/Min) | 200 MPM |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We’re gaining more and more customers every day, and we’re doing our best to assist them and meet their needs. By applying this approach we are trying to impact the lives of the community.
We started as the sole proprietorship in the year 2015 and today we have a strong foothold in the market. From BOPP tape making machines to BOPP tape coating and slitting machines to Cello tape making machines and others, we are well-known manufacturers of diverse machines. Accurate Engineers deals in the manufacturing of Printing Machines, Slitter Rewinding Machines, and Rewinding Machines as well.
Winder Rewind Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Web Width | 500 mm |
| Material Type | Plastic Film |
| Material | Mild Steel |
| Core ID | 76 mm |
| Unwind Dia | 600 mm |
| Rewind Dia | 300 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 420 |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity(Meter/Min) | 300 MPM |
| Machine Speed | 100 mpm |
300MM Mini BOPP Tape Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Web Width | 288 mm |
| Brand | rs |
| Size Of Machine | 288 mm |
| Power Consumption | single phase |
| Slitting Speed | 300 m/min |
| Type | Semi - automatic |
| Material | ms |
| Warranty | 1 year warranty |
| Weight | 300 kg |
| Country of Origin | Made in India |
We’re gaining more and more customers every day, and we’re doing our best to assist them and meet their needs. By applying this approach we are trying to impact the lives of the community.
We started as the sole proprietorship in the year 2015 and today we have a strong foothold in the market. From BOPP tape making machines to BOPP tape coating and slitting machines to Cello tape making machines and others, we are well-known manufacturers of diverse machines. Accurate Engineers deals in the manufacturing of Printing Machines, Slitter Rewinding Machines, and Rewinding Machines as well.
Additional Information:
- Production Capacity: 15 -18 Box per day
- Delivery Time: 2 weeks more
BOPP Tape Slitting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 150 m/min |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 10 Box |
| Brand | rs |
| Material | ms |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: bopp tape
- Delivery Time: 15din
- Packaging Details: 2?%
Center Shaft Slitting Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Meter/Min) | 300 MPM |
| Power Consumption | 220TO440 |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 60 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | AC |
| Voltage | 440 |
| Motor Power | 9HP |
| Country of Origin | Made in India |
We’re gaining more and more customers every day, and we’re doing our best to assist them and meet their needs. By applying this approach we are trying to impact the lives of the community.
We started as the sole proprietorship in the year 2015 and today we have a strong foothold in the market. From BOPP tape making machines to BOPP tape coating and slitting machines to Cello tape making machines and others, we are well-known manufacturers of diverse machines. Accurate Engineers deals in the manufacturing of Printing Machines, Slitter Rewinding Machines, and Rewinding Machines as well.
Additional Information:
- Item Code: 8440
- Delivery Time: 60DAY
Mini Bopp Tape Slitting Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Size Of Machine | 288 mm |
| Type | Semi -Automatic |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 15 box
- Delivery Time: 2 weeks
Jumbo Bopp Tape Slitter Machine 1400 Mm
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | Accurate |
| Slitting Speed | 100 m/min |
| Size Of Machine | 1315 |
| Type | Semi Automatic |
| Web Width | 1315 |
| Material | bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 45-50
- Delivery Time: 20days
Aluminium Foil Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity(Roll/Day) | 300 Rolls/Day |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Masking Tape Winding Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
mini bopp 4 shaft slitting rewinding machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Bopp Adhesive Sliting Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Mini Surface Slitting Rewinding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Aluminum House Foil Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Inspection Doctor Winding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 100 m/min |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 week
- Packaging Details: 2%
Bopp Cello Tape Gm Coating Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Cello Tape Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max roll width | 1000 mm |
| Coating speed | 50 m/min |
| Power load | 25 kW |
| Production Capacity(Ton) | 3 Ton |
| Capacity(Box/Day) | 40 Box |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max roll dia | 800 mm |
| Automation | Fully automatic |
| Brand | rs |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |